Aloe Vera Tek Başına Nemlendirme İçin Yeterli Mi?

Aloe vera antienflamatuvar, nemlendirici, yatıştırıcı ve, ferahlatıcı etkileri olan harika bir bileşendir. Yüzde vücutta hatta saçlarda bile bir çok şekilde kullanılarak faydalanılabiliyor.

  • Ancak ciltte nemlendirici olarak tek başına yeterli mi?
  • Aloevera yaprağı direk yüze uygulanabilir mi?
  • Neden aloevera jeller %100 aloevera içermiyor?

Aloe vera, cilt için harika vitaminler, mineraller ve amino asitler içerir, ancak %100 saf haliyle aloe vera bitkisinin yaklaşık % 99’u sudur. Bu kadar fazla su içeren herhangi bir şey cilt üzerinden çok çabuk buharlaşır. (Bu yüzden serinletici hissettirir.) Aslında bakarsanız Aloe vera kullanımında cildi sıkılaştırır. Bu his yağlı ciltlerin hoşuna gitse de uzun vadeli kullanımda cildi kurutur ve gerginleştirir. Bu da erken yaşta yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklarla başa çıkmak zorunda kalmamıza sebep olabilir.

Bunun dışında aloevera yaprağındaki jeli direkt olarak cilde uygulamak birçok ciltte alerjik reaksiyona sebep olmuş, ciltte kızarıklık, kaşıntı, yanma hissi oluşturmuş.

Bunları göz önünde bulundurduğumuzda %100 saf aloe vera cilt için tek başına yeterli bir nemlendirici değildir. Çünkü cildimizin çok daha fazlasına ihtiyacı var! İyi tarafından bakıldığında aloe vera cildin sevebileceği diğer içerikler ile birlikte uyum içinde formüle edilebilen bileşenlerden bir tanesi. Yani onu diğer içerik arkadaşları ile bir araya geldiğinde çok daha iyi olan bir bileşen olarak düşünebilirsiniz. Bu şekilde aloeveranın olağanüstü faydalarından maksimum performans alarak yararlanabilirsiniz! cr: babeandbeauty

Mesela Kore’nin en çok tercih edilen aloevera jeli diyebileceğimiz Nature Republic Aloe Vera, içerisinde %92 oranında aloe vera içeriyor. Bunun dışında calendula, nane özleri ve melisa özleri de içeriyor. Paraben, mineral yağ, yapay renklendirici içermiyor. (incelemek için tıkla)

Nature Republic Aloe Vera Jel Kore Kozmetik ve Cilt bakım ürünleri

Tavsiye edebileceğimiz bir diğer aloe vera ise Holika Holika Aloe Soothing Gel, içeriğinde %99 oranında aloevera dışında, güzel bir nemlendirici ve onarıcı bileşen olan centella asiatica özü, yine nemlendirmede oldukça başarılı bambu suyu, salatalık özleri ve birkaç tane daha faydalı, besleyici içerik barındırıyor. Bir diğer güzel yanı ise alkol, paraben, yapay renklendirici, mineral yağlar gibi cilde zarar veren içerikler barındırmaması. (ürünü incelemek için tıklayın)

Holika Holika aloe vera jel

Ayrıca kullandığımız aloevera nın nerede yetiştirildiği, hangi şartlarla yetiştirildiği de oldukça önemli. Mesela Nature Republic aloevesı Kaliforniya Organik Çiftçiler (CCOF) tarasından onaylı, Holika Holika aloeveras ise tamemn doğal bir ekosisteme sahip olan Jeju adasında organik olarak yetişiyor. Ancak bizim fidan, çiçek dükkanlarından, yapı marketlerden aldığımız aloevera bitkileri ilaçlanıyor, toprağı, gübresi doğal olmuyor. Bu yüzden kendi yetiştirdiğimiz aloeveranın da organik olmadığını bilmemizde fayda var.

Yine de kendi yetiştirdiğimiz aloevera evimizde, ofisimizde, yetiştirdiğimiz yer için harika bir hava temizleyici. Tek başına bir bitki olarak da yakınımızda tutmamız için çok fazla sebep var!

Bir Cevap Yazın