Neden Beyazlayamıyoruz? | Melanin Nedir?

Özellikle yaz dönemleri başta olmak üzere yılın geri kalanında da cilt tonunu beyazlatmak isteyenlerin bilmesi gereken bir konu sizleri bekliyor.

  • Cildimiz neden kararıyor?
  • Neden beyazlayamıyoruz?
  • Cildimizi nasıl beyazlatabiliriz?
  • Melanin nedir?
  • Melanin ne işe yarar?

Şimdi kısa ve öz şekilde bu başlıkları ele alarak ilerleyeceğiz.

Bütün bunların sorumluluğunu tek bir şeye yükleyemeyiz ama işin temeli ‘Melanin’de.

Melanin cilde koyuluğu veren bir pigment. Yalnızca ciltte değil aslında renk sahibi olan tüm canlılarda bu pigmentten var. Esasen cildimizi UV ışınlarına karşı koruyor ve UV ışınlarına karşı tepkime olarak cilde koyuluk veriyor. Yani bildiğimiz bronzlaşma.

Bu yüzden Kore’de yaz kış demeden güneş koruyucu kullanmanın yanında genişçe şapkalarla gezen, hatta tüm vücudu saran mayolarla yüzen kadınlara çok sık rastlayabilirsiniz. Melanin salgılanmasını önlemek için her türlü tedbir alınıyor.

Cildi UVA ve UVB ışınlarından koruyan bir güneş koruyucu kullanmak melanin oluşumunu engelliyor. Çünkü UVA ve UVB ışınları cilde temas ettiği anda melanin salgılanmaya başlıyor ve güneş koruyucu bunu engellerse melaninin cildi korumak için salgılanmasına gerek kalmıyor. Yani koruma işleminin çoğunu güneş koruyucu yapıyor.

Eğer cildi beyazlatan içerikler kullanıyorsanız bu içerikler ciltteki melanin oluşumunu engelliyor. Yani cilt güneşe karşı savunmasız kalıyor. Bu yüzden cilt tonu beyazlatan ürünler kullanırken güneş korumasına maksimum dikkat etmek gerekiyor. Dikkat etmezsek cildin lekelenmesi, çillenmesi, kararması gerçekten an meselesi!

Bir Cevap Yazın