DÜŞMANINI TANI; Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah nokta dedir?

Eğer cildimizin esas güzelliğini örten siyah noktalardan kurtulmak istiyorsak ilk önce bu sorunun cevabını bulmalıyız. Siyah nokta nedir, neden oluşur?

Siyah noktalar neden oluşur? Kore Kozmetik ve cilt bakım ürünleri Türkiye K-Beauty

Siyah nokta cildin ürettiği fazla yağın gözeneklerde birikmesiyle oluşuyor. Fazla yağ gözeneklere doldukça yüzeyde kalan kısım okside olarak kararıyor ve  bildiğimiz siyah nokta görüntüsünü oluşturuyor. Anlayacağınız 2-3 sebebi var aslında.

İlk olarak genişlerimiz gözeneklere dolma olasılığı çok fazladır. Gözenekler ne kadar genişse o kadar kolay oluşabilir.

İkinci olarak ciltte fazla yağ/sebum üretiminden kaynaklanıyor. Ciltte aşırı yağlanma olduğunda bu yağların bir kısmı cilt altından gözeneklere birikiyor. Yalnızca siyah nokta değil, bu yağ birikim gözenekleri tıkadığı için sivilce oluşumuna da sebep oluyor tabi ki.

Kore Kozmetik ve cilt bakım ürünleri Türkiye K-Beauty

Üçüncü olaraksa cilt çok iyi temizlenmediğinden kaynaklanıyor. Eğer en azından günlük bir temizleme köpüğü kullanmıyorsanız bu olasılık oldukça yüksek. Çünkü cildinizi arındırmazsanız gün içerisinde cildinize etki edecek makyaj, kir, ölü deriler gözeneklerin tıkanmasına ve genişlemesine sebep oluyor.

Kore Kozmetik ve cilt bakım ürünleri Türkiye K-Beauty

Gözenekler tıkanınca ciltte yağlanma artıyor, genişleyince de siyah nokta oluşumuna davetiye çıkartıyor.  Gözenekler ‘gel ben hazırım yeterince iyi temizlenmiyorum, baya genişledim, siyah nokta oluşabilir artık’ diyor.

Artık düşmanımızın hangi yollardan geçtiğiniz, nasıl oluştuğunu ve nasıl iktidar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bakım için daha temkinli ve kontrollü adımlar atabiliriz.  

Dilerseniz Siyah Nokta adlı kategorimizden siyah nokta bakımı için etkili ürünlere göz atabilirsiniz. Mutlaka sizin cildinize be probleminize uygun bir çözüm yolu sunan cilt bakım ürünü vardır. Çünkü Korelilerinde ciltlerinde ne çok yaşadığı problemlerden biri ve bu yüzden Kore cilt bakım ürünleri cildin her ihtiyacını karşılamak için var. 😊

Bir Cevap Yazın