Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız ?

Doğru Cilt Bakım İçin Cilt Tipinizi Öğrenin…

Sağlıklı bir cilt için elbette cilt tipimize uygun ürünler kullanmalıyız. Bunu biliyoruz.

Peki kendi cilt tipimizi nasıl anlarız?

Eğer cildiniz kuruysa;

▸Genelde kaşıntılı ve gergin hissedersiniz. Hatta aşırı kuruysa kuruluktan dökülmeler ve küçük küçük çatlamalar da görebilirsiniz.  Eğer gözenek yada siyah nokta probleminiz varsa, gözenekleriniz daha geniş görünür.
(İçerik bakımından)

▸Cildinize uygun olmayan bir fondöten kullandığınızda cildinizle bütünleşmez. Pul pul dökülmeler ve çatlamalar yapar.
▸Yalnızca yüzünüz için değil tüm vücudunuz için de aynı şey geçerli. Vücudunuzda çatlamalara, kuruyup dökülmelere, saçlarınızda kepeklenmelere yol açar.


Eğer cildiniz yağlıysa;

▸Yüzünüzün her bölgesinde gün içerisinde aşırı yağlanma ve dolayısıyla parlama görebilirsiniz. Genelde cildin aşırı yağlanmasından kaynaklanan siyah nokta, beyaz nokta, sivilce, deri altı sivilceleri, yağ bezeleri gibi cilt problemleri yağlı ciltlerde çok daha yaygın görülür.

▸Cildin ürettiği fazla yağın gözeneklerde birikmesinden kaynaklanan geniş gözenek problemi  de yaşayabilirler. Yalnızca yüz için değil tabi ki vücut içinde aynı şey geçerli. Saçlarda da yağlanma sorunu yaşarlar.


Eğer cildiniz karmaysa;

▸Yalnızca T bölgesinde yağlanma görülür, yüzün diğer yerleri kuru yada normaldir.

▸Sanılanın aksine aslında diğer cilt tiplerinden daha iyi değildir. Hatta cilt bakımında uygun ürün bulması en zor cilt tipidir. Karma ciltler yalnızca T bölgesi yağlı olduğu için genelde gözenek ve siyah nokta sorunu yaşarlar.


Eğer cildiniz hassassa`

▸Kuru ciltlerde olduğu gibi yüzünüzü kaşıntılı hissedersiniz. Genelde yüzde kızarıklık ve kılcal damarların belli olması gibi cilt problemleri oluşur. Kullanılan makyaj malzemeleri kolaylıkla alerjik reaksiyon gösterebilir. Aynı şekilde yanlış seçim ile kullanılan cilt bakım ürünleri de çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir.

▸Hassas ciltler genelde beyaz tenli insanlarda daha fazla görülür.


Eğer cildiniz normalse;

▸Siz gerçekten çok şanslısınız! Normal cilt tipine sahipseniz genelde cildinizde herhangi bir cilt problemi yaşamazsınız.

▸Cildiniz ne yağlı nede kurudur. Yazın belki daha nemli, kışınsa belki daha kuru olabilir. Ama genel olarak cilt değerleriniz dengelidir.

Temel cilt tipleri bu şekilde.  Tabi ki cildiniz mevsimlere göre farklılık da gösterebilir. Mesela kışın kuruyken yazın karmaya dönebilir. Yada mevsim geçişlerinde aşırı kuruluk yaşayabilirsiniz.
Önemli olan cildinizi tanımanız, bilmeniz ve buna göre cildinize uygun ürünler kullanmanız.