2018’in Yanlış Bilinen 7 Kore Güzellik Trendi! 🚫

Kore’nin etkili ve mükemmelliyetçi kozmetik ve bakım kültürünü neredeyse dünya üzerinde duymayan yok. Günümüzdeki reklam amaçlı çıkan ve hiçbir işe yaramamasının yanı sıra cilde zarar veren onlarca para döktüğümüz üründen sonra artık insanlar gerçekten etkili, temiz içerikli ve etkileri kanıtlanmış ürünleri aramaya başlıyor. Tabi bu ürünlerin başını Kore Kozmetik ve Cilt bakım ürünleri çekiyor.

Kore Kozmetiğinde her cilt tipi için, her cilt problemi için, her yaş için bakım ürünü bulmak mümkün. Bunların yanı sıra, sürekli olarak Kore’de yaygınlaşan güzellik trendleri ve teknikleri de oluyor. Birçoğu yüzyıllardan beri süren trendlerken, birçoğu sonradan geliştirilen, insanların deneyerek memnun kaldıkları ve bu yüzden popülerleşen trendler.

Tabi bu popülerleşen trendler arasında yanlış bildiğimizde çok fazla şey var. İşin kötü tarafı yanlış bilinen trendler yüzünden, cildimizdeki problemi çözmeyi hedeflerken durum daha da kötüye gidebiliyor. Bu yüzden 2018 yılı içerisinde yanlış bilinen 7 Kore güzellik trendini sizler  için derledik;

 1.Her gün sheet mask (kağıt maske) kullanmak cilt dokusunu iyileştirmek için iyidir!

Yanlış! Sheet mask yani kağıt maskelerin geliştirilen içeriklerine göre birçok fonksiyonu bulunuyor. Cildi canlandıran, gözenekleri sıkılaştıran, lekeleri tedavi eden, cildi beyazlatan kağıt maskeler… Cilt için gerçekten faydalı ve cildin ihtiyaçlarını karşılamak için haftada 1 veya 2 kere kullanmak gerekiyor. Ancak daha faza kullanılması ciltte hassasiyete yol açabilir. Bu yüzden her gün sheet mask kullanmak cilt için uygun değil. Bu sıralar ‘7 gün boyunca sheet mask kullandım!’ ‘Her gün sheet mask kullanarak cildimi tedavi ettim!’ gibi yazılar yada videolar dikkatinizi çektiyse bilin ki yalnızca dikkatinizi çekmek için ☹

2. Çift temizlik tekniği sağlıklı bir cilt için gerekli!

Yani cildi 2 farklı temizleyici ile temizlemek. Yanlış! Bu her cilde göre değişir. Eğer cildinizde makyaj  varsa elbette 2 kere temizlemeniz gerekir. Ancak ciltte makyaj yoksa birden fazla temizlemek cildi yıpratabilir. Cilt üzerindeki doğal yağları da temizlemesine sebep olur, hassaslaştırır  ve uzun vadede cildi deforme eder. Eğer ciltte aşırı sebum üretimi varsa kontrol altına almak içinde çift temizlik tekniği kullanılabilir. Ancak kuru ciltler için bu önerilmiyor!

 

3. Kağıt maske kullanıp uyuyarak cildi daha fazla beslemesini sağlayabiliriz!

Yanlış! Kağıt maskeleri kullanım talimatındaki sürelerine göre kullanmamız gerekir. Bazı pamuklu maskeler 15-20 dakika, jel maskeler 30 dakika, bazı maskelerse 40 dakikaya kadar bekleme süresi istiyor. Bu süre sonunda maskeyi çıkarmak çok önemli! Bazı bakım maddeleri cilt için faydalı olsa da gereğinden fazla cilt üzerinde tutmak zarar verebilir, ciltte alerjik reaksion gösterebilir. Bu yüzden kullanım talimatına göre kullanmak en iyisi!

4.Yüz mistleri ciltteki nemi yenilemek için yeterli!

Güne başlarken zaten bir bakım rutini uyguluyoruz ve en son nemlendirici kullanıyoruz, evet. Ancak bazı ciltler o kadar kuru oluyor ki gün içerisinde tekrar nemlendirici kullanma ihtiyacı duyuyor. Bunun için yüz mistleri çok pratik ve ideal. Ancak yalnızca misti yüze püskürtmek yetmiyor. Misti yüze püskürtüp bırakırsanız zaman içinde cilt emmeyecek mist uçacaktır. Bunu engellemek için misti yüzünüze püskürttükten sonra iki elinizi birbirine sürterek hızla ısıtın ve bu ısıttığınız ellerinizi yüzünüze tampon hareketlerle bastırın. Bu mistin uçmasını engelleyecek ve cildinize absorbe olmasını sağlayacaktır.

5.Koreliler 10 adımlık cilt bakım rutiniyle mükemmel bir cilde sahip oluyor!

Tabi ki Yanlış! Bu 10 adımlık bakım rutininde çift temizleme tekniği, kremler, losyonlar, peelingler, serumlar da var. Ancak doğru olan kişinin cildinin ihtiyacına göre bir rutin oluşturması. Bu rutin temizleme, tonikleme nemlendirme ile oluşan 3 adımlık bir rutinde olabilir, nemlendirmek için krem yetmiyorsa serum ve losyon eklenen 5 adımlık bir rutinde, eğer göz çevrenizde bir problem varsa bir göz kremi ekleyerek 6 adımlık bir rutinde oluşturabilirsiniz! Zaten cildinize ihtiyacı olandan fazla  temizleyici uygularsanız cildiniz zamanla hassaslaşır, daha fazla nemlendirici uygularsanız cilt bu nemi kusmaya başlar.  Tamamen cildinizi tanımanıza bağlı olarak bir  rutin oluşturmanız gerekir.

6.Cilt bakım ürünlerini buzdolabında saklayarak kullanmak cildi rahatlatır ve etkisini artırır!

Yanlış! Bunu sakın yapmayın! Yüz misti, aloe vera jeli gibi bazı bakım ürünleri için yapılabilir olsa da, kremlerde, serumlarda, losyonlarda ve daha birçok bakım ürününde bunu yapmak ürünün formülasyonuna zarar verir ve bozulmasına yol açar. Bu yüzden ürünleri oda sıcaklığında bekletmek en iyisi ve en doğrusu!

7. Lüks bakım ürünleri en iyisi ve en etkilisidir!

Hayır tabi ki! Kadınlar arasında bu şekilde bir algı oluştuğu doğru ancak bu doğru olsaydı dermatologlar cilt için lüks ürünleri tavsiye ederlerdi. En etkili ürün, düzenli kullanmak şartıyla, cildinize uygun olan ve içeriği temiz olan üründür.